Skip to content

314 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Sep 22, 2003

Property Information

Block199
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF1G1.5S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
54%
Improvement Value:$136,700
46%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,585+3.4%
2024$10,233+2.6%
2023$9,969+0.7%
2022$9,903+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 8628, Page 906

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8330, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1951