Skip to content

250 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 6, 1995

Property Information

Block187
Lot75
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,100
60%
Improvement Value:$129,800
40%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,494+3.4%
2024$11,113+2.6%
2023$10,826+0.7%
2022$10,755+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921