Skip to content

8 Zuegel CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2021

Property Information

Block191
Lot110
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
50%
Improvement Value:$195,100
50%
Total Assessment$386,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,635+3.4%
2024$13,183+2.6%
2023$12,843+0.7%
2022$12,758+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,796DeedBook 3521, Page 683Recorded2/27/2020

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 9099, Page 128

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8578, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1956