Skip to content

55 S Woodside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block191
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
66%
Improvement Value:$94,200
34%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,770+3.4%
2024$9,446+2.6%
2023$9,202+0.7%
2022$9,141+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926