Skip to content

25 S First StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jul 13, 1994

Property Information

Block191
Lot113
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,005
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
51%
Improvement Value:$143,700
49%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+3.4%
2024$9,947+2.6%
2023$9,690+0.7%
2022$9,626+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 7713, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1928