Skip to content

17 S First StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block191
Lot117
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
55%
Improvement Value:$121,100
45%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,491+3.4%
2024$9,176+2.6%
2023$8,940+0.7%
2022$8,880+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000
Sq Ft1,412DeedBook 3479, Page 1222Recorded1/28/2020

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 8211, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1928