Skip to content

21 Ford CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 16, 1998

Property Information

Block191
Lot126
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,755
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,200
47%
Improvement Value:$184,300
53%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,292+3.4%
2024$11,884+2.6%
2023$11,577+0.7%
2022$11,501+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8037, Page 941

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7938, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1953