Skip to content

68 Grove StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1957

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block191
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
50%
Improvement Value:$188,700
50%
Total Assessment$374,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,216+3.4%
2024$12,777+2.6%
2023$12,448+0.7%
2022$12,365+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957