Skip to content

106 Grove StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block191
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,700
59%
Improvement Value:$122,800
41%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,669+3.4%
2024$10,315+2.6%
2023$10,049+0.7%
2022$9,983+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 8822, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1951