Skip to content

110 Grove StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1911

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 18, 2018

Property Information

Block191
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,651
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,300
53%
Improvement Value:$171,500
47%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867+3.4%
2024$12,440+2.6%
2023$12,119+0.7%
2022$12,038+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,651DeedBook 3151, Page 1773Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 9459, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1911