Skip to content

19 Bush StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 1997

Property Information

Block191
Lot44
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
49%
Improvement Value:$164,300
51%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,473+3.4%
2024$11,093+2.6%
2023$10,806+0.7%
2022$10,735+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954