Skip to content

10 Fahrner StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block33
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,135
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,600
66%
Improvement Value:$90,900
34%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,435+3.4%
2024$9,122+2.6%
2023$8,886+0.7%
2022$8,828+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8176, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1927