Skip to content

41 Clinton Park DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Dec 28, 2006

Property Information

Block191
Lot75
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
59%
Improvement Value:$120,300
41%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,309+3.4%
2024$9,967+2.6%
2023$9,710+0.7%
2022$9,646+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 9229, Page 56

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 9078, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1949