Skip to content

230 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block198
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionFB1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
54%
Improvement Value:$129,500
46%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,929+3.4%
2024$9,599+2.6%
2023$9,351+0.7%
2022$9,290+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926