Skip to content

33 Clinton Park DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block202
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
62%
Improvement Value:$104,200
38%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,699+3.4%
2024$9,378+2.6%
2023$9,136+0.7%
2022$9,075+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949