Skip to content

286 Galvan PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Jun 25, 2022

Property Information

Block203
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
55%
Improvement Value:$140,800
45%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,032+3.4%
2024$10,666+2.6%
2023$10,391+0.7%
2022$10,322+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$618,000
Sq Ft1,372DeedBook 4806, Page 1725Recorded9/14/2022

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 8489, Page 201

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 8295, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1931