Skip to content

276 Galvan PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block203
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
49%
Improvement Value:$154,100
51%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,655+3.4%
2024$10,302+2.6%
2023$10,036+0.7%
2022$9,969+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,363DeedBook 5616, Page 1343Recorded10/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1956