Skip to content

14 Clyde CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1937

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block205
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
61%
Improvement Value:$107,300
39%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,798+3.4%
2024$9,473+2.6%
2023$9,229+0.7%
2022$9,167+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1937