Skip to content

231 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 2022

Last Sale Price
$990,500
Last Sale Date
Nov 8, 2022

Property Information

Block214
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
25%
Improvement Value:$472,200
75%
Total Assessment$632,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,298+3.4%
2024$21,558+145.5%
2023$8,783+0.7%
2022$8,723+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$990,500
Sq Ft3,000DeedBook 4881, Page 1872Recorded12/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,331DeedBook 4426, Page 1623Recorded10/25/2021

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 8997, Page 138