Skip to content

114 Somers AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block217
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,257
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,700
64%
Improvement Value:$109,900
36%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,708+3.4%
2024$10,353+8.1%
2023$9,576+0.7%
2022$9,511+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,257DeedBook 4578, Page 1920Recorded2/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1916