Skip to content

207 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$787,500
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block21
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S 4APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,900
80%
Improvement Value:$138,100
20%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,807-9.9%
2024$26,428+27.3%
2023$20,763+0.7%
2022$20,625+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$787,500

From:

To:

DeedBook 3687, Page 918Recorded8/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 1971