Skip to content

8 New York AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block21
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
57%
Improvement Value:$129,500
43%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,627+3.4%
2024$10,274+2.6%
2023$10,009+0.7%
2022$9,943+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8834, Page 22

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7827, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1951