Skip to content

90 Fairview AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block222
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
62%
Improvement Value:$90,000
38%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,394+3.4%
2024$8,116+2.6%
2023$7,906+0.7%
2022$7,854+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,110DeedBook 3269, Page 699Recorded6/17/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8515, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1960