Skip to content

230 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Price
$65,250
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block222
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
58%
Improvement Value:$126,200
42%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,518+3.4%
2024$10,169+2.6%
2023$9,906+0.7%
2022$9,841+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$65,250
DeedBook 7993, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1952