Skip to content

87 Westside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block225
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
53%
Improvement Value:$141,900
47%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,648+3.4%
2024$10,295+2.6%
2023$10,029+0.7%
2022$9,963+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,750DeedBook 4689, Page 1878Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8666, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1946