Skip to content

71 Delford AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 3, 2007

Property Information

Block138
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G1.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,707
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,500
45%
Improvement Value:$187,300
55%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,091+3.4%
2024$11,689+2.6%
2023$11,388+0.7%
2022$11,312+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 9238, Page 443

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 8513, Page 777

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 8319, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1954