Skip to content

111 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2014

Property Information

Block22
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,083
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
64%
Improvement Value:$97,200
36%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+3.4%
2024$9,112+2.6%
2023$8,876+0.7%
2022$8,818+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8348, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1890