Skip to content

103 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1900

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block22
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
85%
Improvement Value:$30,000
15%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054+3.4%
2024$6,820+2.6%
2023$6,644+0.7%
2022$6,600+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,248DeedBook 4722, Page 1551Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8771, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1900