Skip to content

81 Bergen AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1906

Last Sale Price
$378,200
Last Sale Date
Feb 11, 2020

Property Information

Block165
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
79%
Improvement Value:$46,700
21%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,759+3.4%
2024$7,502+2.6%
2023$7,308+0.7%
2022$7,260+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$378,200
Sq Ft1,320DeedBook 3517, Page 1048Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 1167, Page 1424

Property Built

Built

Year Built: 1906