Skip to content

105 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2010

Property Information

Block230
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
57%
Improvement Value:$120,800
43%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,904+3.4%
2024$9,575+2.6%
2023$9,328+0.7%
2022$9,266+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 8390, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1951