Skip to content

8 Elder AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2000

Property Information

Block71
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,900
61%
Improvement Value:$114,600
39%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,246+3.4%
2024$9,906+2.6%
2023$9,650+0.7%
2022$9,587+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956