Skip to content

128 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1964

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Dec 29, 2011

Property Information

Block233
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
49%
Improvement Value:$161,300
51%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,142+3.4%
2024$10,772+2.6%
2023$10,494+0.7%
2022$10,425+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 931, Page 1263

Property Built

Built

Year Built: 1964