Skip to content

32 Pleasant AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
May 30, 2003

Property Information

Block267
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,607
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
50%
Improvement Value:$162,900
50%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,389+3.4%
2024$11,011+2.6%
2023$10,727+0.7%
2022$10,656+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 8620, Page 439

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 8393, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1954