Skip to content

70 Greenwich StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block237
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,100
72%
Improvement Value:$60,700
28%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,611+3.4%
2024$7,359+6.4%
2023$6,919+0.7%
2022$6,871+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft996DeedBook 5404, Page 943Recorded1/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1949