Skip to content

80 Morgan StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 26, 2016

Property Information

Block237
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,886
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
50%
Improvement Value:$195,100
50%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,773+3.4%
2024$13,316+2.6%
2023$12,972+0.7%
2022$12,887+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 2179, Page 344Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$483,500
DeedBook 8788, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1985