Skip to content

134 New York AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block23
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionS-CB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
60%
Improvement Value:$116,200
40%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,158+3.4%
2024$9,821+2.6%
2023$9,567+0.7%
2022$9,504+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948