Skip to content

167 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Price
$448,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block23
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
63%
Improvement Value:$101,000
37%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558+3.4%
2024$9,241+2.6%
2023$9,003+0.7%
2022$8,943+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$448,000
Sq Ft1,450DeedBook 4588, Page 1695Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 858, Page 1161

Property Built

Built

Year Built: 1958