Skip to content

421 Greenwich StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1957

Last Sale Price
$208,500
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block241
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
46%
Improvement Value:$223,200
54%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,574+3.4%
2024$14,090+2.6%
2023$13,727+0.7%
2022$13,636+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$208,500
DeedBook 8082, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1957