Skip to content

392 Greenwich StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 17, 1999

Property Information

Block239
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
40%
Improvement Value:$273,900
60%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,991+3.4%
2024$15,461+2.6%
2023$15,062+0.7%
2022$14,962+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8238, Page 640

Property Sale

Sale
$223,500
DeedBook 8051, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1956