Skip to content

205 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block246
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB-CB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,900
80%
Improvement Value:$81,400
20%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,577+3.4%
2024$14,094+2.6%
2023$13,730+0.7%
2022$13,639+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8887, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1946