Skip to content

4 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$1,198,453
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block125
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S 2 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,500
78%
Improvement Value:$92,500
22%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,990+3.4%
2024$14,493+2.6%
2023$14,119+0.7%
2022$14,025+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,198,453
DeedBook 5179, Page 492Recorded2/15/2024

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1214, Page 1750

Property Built

Built

Year Built: 1946