Skip to content

46 Magnolia StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 18, 2021

Property Information

Block253
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,306
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
56%
Improvement Value:$118,700
44%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+3.4%
2024$9,163+2.6%
2023$8,926+0.7%
2022$8,867+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,306DeedBook 4057, Page 1445Recorded4/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1926