Skip to content

35 Tulip StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2016

Property Information

Block253
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
62%
Improvement Value:$86,800
38%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999+3.4%
2024$7,734+2.6%
2023$7,534+0.7%
2022$7,484+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 1706, Page 2211Recorded7/15/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8240, Page 903

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7742, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1926