Skip to content

38 Carnation StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2013

Property Information

Block252
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
61%
Improvement Value:$95,400
39%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,655+3.4%
2024$8,368+2.6%
2023$8,152+0.7%
2022$8,098+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 9207, Page 476

Property Sale

Sale
$316,774
DeedBook 9118, Page 1

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 8245, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1926