Skip to content

56 Lilac StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 11, 2006

Property Information

Block255
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,500
53%
Improvement Value:$134,500
47%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,158+3.4%
2024$9,821+2.6%
2023$9,567+0.7%
2022$9,504+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 9159, Page 150

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 7937, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1936