Skip to content

27 Mc Dermott PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1951
Industrial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block259
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$468,800
82%
Improvement Value:$101,200
18%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,104+3.4%
2024$19,437+2.6%
2023$18,935+0.7%
2022$18,810+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8019, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1951