Skip to content

24 New Bridge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1962
Industrial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block352
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVB1S 1SM

Assessment

Land Value:$537,000
87%
Improvement Value:$79,500
13%
Total Assessment$616,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,744-63.8%
2024$60,016+2.6%
2023$58,467+0.7%
2022$58,080+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 7748, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1962