Skip to content

152 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 4, 2013

Property Information

Block263
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
62%
Improvement Value:$142,300
38%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,177+3.4%
2024$12,740+2.6%
2023$12,411+0.7%
2022$12,329+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 1393, Page 108

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8662, Page 535

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 7888, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1926