Skip to content

17 N Summit StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 7, 2007

Property Information

Block155
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
50%
Improvement Value:$150,200
50%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,666+3.4%
2024$10,312+2.6%
2023$10,046+0.7%
2022$9,979+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9333, Page 258

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8399, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1926