Skip to content

67 Brookview TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1939

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block267
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,413
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
53%
Improvement Value:$139,700
47%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,394+3.4%
2024$10,049+2.6%
2023$9,790+0.7%
2022$9,725+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8507, Page 122

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7797, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1939